23.10.2017 15:03
Pēc Pasaules Ergoterapeitu federācijas iniciatīvas 27. oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Ergoterapijas diena, kuras moto šogad ir Informē, Iedvesmo, Ietekmē.
Ergoterapeits ir veselības aprūpes profesionālis, kurš izmanto indivīda spējas, tehniskos palīglīdzekļus, adaptīvas aktivitāšu veikšanas stratēģijas, mērķtiecīgas aktivitātes un funkcionālo spēju atjaunošanas tehnikas, lai veicinātu iesaistīšanos un neatkarību ikdienas aktivitātēs, kā arī dalību sabiedrībā. Ergoterapija ietver sevī novērtēšanu, ārstēšanu un sadarbību ar pacientu, viņa ģimeni, draugiem un aprūpētājiem. Vairākumā gadījumu ergoterapeits sadarbojas ar citiem rehabilitācijas speciālistiem – strādā multiprofesionālā komandā. Uzsākot darbu ar pacientu, ergoterapeits novērtē personas spēju veikt ikdienas nodarbes, fiziskās, izziņas un sazināšanās prasmes, kā arī iegūst informāciju par fizisko vidi - dzīvesvietas, mājokļa, darbavietas vai skolas apstākļiem - un sociālo vidi - ģimeni, draugiem, skolasbiedriem, darba biedriem u. c. Ergoterapeita galvenais uzdevums ir palīdzēt apgūt/atgūt spējas un prasmes, kas ļauj pacientam būt neatkarīgam ikdienas nodarbēs. Nodarbe ir centrālais elements ergoterapijā un viss, ko cilvēks dara, lai nodarbinātu sevi. Ergoterapijā izšķir trīs galvenās nodarbju grupas jeb nodarbes pēc nolūka: pašaprūpes, produktivitātes un brīvā laika nodarbes. Ergoterapijas uzdevums ir veicināt personas iesaistīšanos sev nozīmīgās ikdienas nodarbēs, lai uzturētu un/vai uzlabotu veselību un labklājību.
Ergoterapeits savā darbā izmanto nodarbes, kuras ir nozīmīgas un svarīgas pacientam – to mērķis ir kavēt slimības progresēšanu, invaliditātes attīstīšanos un veicināt indivīda neatkarību ikdienas darbībās. Ergoterapeits palīdz cilvēkam adaptēties jauniem apstākļiem, mazinot vai novēršot vides šķēršļus. Ergoterapeiti apmāca pacientus lietot tehniskos palīglīdzekļus ikdienas aktivitātēs, pielāgo tos, izgatavo rokas ortozes no speciāliem materiāliem.
Pasaules Ergoterapijas dienu atzīmēs arī Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”
Rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri” šogad atzīmē 50 darba gada jubileju un centram attīstoties 1998. gadā tika izveidots ergoterapijas kabinets, kura izveidi atbalstīja valdes priekšsēdētājs Mihails Malkiels, tādejādi iekļaujot ergoterapiju kā līdzvērtīgu terapijas metodi plašajā rehabilitācijas metožu klāstā. Ergoterapijas kabinets strauji attīstījās un nu jau ir izaudzis par ergoterapijas nodaļu, kurā šobrīd praktizē pieci ergoterapeiti un divi asistenti, sniedzot daudzveidīgus pakalpojumus ergoterapijā sākot no medicīniskās rehabilitācijas pakalpojuma darbā ar pacientiem, kuriem ir slimību vai traumu rezultātā iegūti funkcionāli traucējumi, kas ierobežo pašaprūpes, produktivitātes un brīvā laika aktivitāšu veikšanu un dalību sabiedrībā, līdz profilakses un veselības veicināšanas pakalpojumiem, kas ir svarīgi ikvienam iedzīvotājam. Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” Ergoterapijas nodaļa ir arī viena no klīniskajām bāzēm Rīgas Stradiņa universitātes Ergoterapijas studiju programmas studentiem, kas plecu pie pleca ar praktizējošiem ergoterapeitiem apgūst pirmās ergoterapeita iemaņas darbā ar pacientiem.
Ergoterapeiti Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” strādā ar klientiem/pacientiem visās vecuma grupās – ar zīdaiņiem un pirmsskolas vai skolas vecuma bērniem, pusaudžiem, jauniešiem un cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kā arī ar gados veciem cilvēkiem. Katrā vecuma grupā ergoterapeits izmanto atšķirīgas novērtēšanas un terapijas metodes.
Ergoterapeitam stradājot ar pieaugušajiem pēc traumas vai ar saslimšanu mērķis ergoterapijā ir atjaunot personas zaudētas spējas un būt maksimāli neatkarīgam ikdienas dzīves aktivitātēs, tādēļ ergoterapeits sadarbojās ne tikai ar pacientu, bet arī ar ģimenes locekļiem. Ideālā variantā tuvinieki piedalās terapijas procesā, apgūst prasmes kā pareizi asistēt pacientam, lai palīdzība ikdienas dzīvē būtu tieši tik daudz, cik nepieciešams. Ergoterapeits konsultē tuviniekus arī par ergonomikas pamatprincipu ievērošanu ikdienas aktivitāšu veikšanā, lai tuvinieki aprūpējot pacientu rūpētos par savu muguras veselību. Ergoterapeits palīdz pacientam adaptēties jauniem apstākļiem, izglītojot par tehniskajiem palīglīdzekļiem: izvēle, saņemšanas iespējas, pielāgošana, lietošana, kā arī konsultē par mājas vides pielāgošanu.
Ergoterapija pediatrijas jomā jeb darbs ar bērniem
Ergoterapeits strādā arī ar priekšlaicīgi dzimušajiem mazuļiem un bērniem. Biežākie traucējumi, kad nepieciešama ergoterapeita palīdzība bērniem, ir dzemdību traumas vai iedzimti defekti, psihomotorās attīstības traucējumi, smadzeņu bojājumi, garīgās veselības vai uzvedības problēmas, autisms, locītavu saslimšanas un traumas. Ergoterapeita konsultācija ir ieteicama bērniem, kuri savā attīstībā nedaudz aizkavējas – slikti runā un lēni apgūst jaunas lietas. Ergoterapijas mērķis ir palīdzēt bērnam sasniegt maksimālu neatkarību ikdienas aktivitāšu veikšanas laikā atbilstoši savam vecumam, piemēram, trenējot tādas iemaņas kā pašaprūpes prasmes (zobu tīrīšana, pogāšana, šņorēšana, ēšanas piederumu lietošana u.c.), sīkās motorikas un manipulāciju prasmes (pirkstu veiklība, spēks, satvērieni; rakstāmpiederuma satvēriens, griešana ar šķērēm), acu-roku koordinācija (krāsošana, mācīšanās rakstīt uz tāfeles vai pārrakstīt tekstu kladē), plānošanas un organizēšanas prasmes (laika izpratne, pulksteņa apgūšana, dienas režīms) un sensorās funkcijas (palīdzēt bērniem ar sensoriem traucējamie atbilstoši reaģēt uz dažādiem apkārtējās vides kairinātājiem). Ergoterapeits, veicot bērna novērtēšanu, nepieciešamības gadījumā var rekomendēt atbilstošu tehnisko palīglīdzekli ikdienas aktivitāšu veikšanas atvieglošanai sākot no vienkāršiem uzgaļiem rakstāmpiederumiem, beidzot ar multifunkcionāliem aktivitāšu krēsliem un daudzlīmeņu runas iekārtām. Ergoterapeits konsultē bērnus un viņu vecākus par ergonomikas pamatprincipu pielietojumu ikdienā, tostarp ergonomiskas skolas somas izvēli un lietošanas paradumiem, pareizu sēdēšanas pozu un atbilstošas mācību vides iekārtošanu (galda, krēsla augstumu, apgaismojumu, u.c.).
Ergoterapija: profilakse un veselības veicināšana
Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” ergoterapeitam plašs darba lauks ir profilakses un veselības veicināšanas joma, jo mūsdienu tendence ir arī saistīta ar mazkustīgu dzīvesveidu, ko veicina tehnoloģiju straujā attīstība, jo nepietiekamai fiziskai aktivitātei un tās trūkumam ir nelabvēlīgs iespaids uz cilvēka veselību kopumā, būtiski atcerēties, ka viena no cilvēka pamatvajadzībām ir kustība. Tāpat ergoterapeiti daudz laika velta, lai konsultētu pacientus vai ikvienu interesentu par darba vides iekārtojumu, veltot daudz enerģijas, lai izglītotu par darba vides iekārtojumu atbilstoši ergonomikas pamatprincipiem, kā arī par paradumu maiņu darba uzdevumu veikšanā, piemēram, darba veikšanas pozas, atpūtas pauzes, kas palīdz saglabāt darbinieka veikšanas spējas un veselību. Ergoterapeits pacientiem māca arī aktīvas sēdēšanas paradumiem, kas palīdz samazināt mazkustīguma un ilgstošas sēdēšanas negatīvo ietekmi uz veselību.
Mūsdienās lielai daļai sabiedrības ikdienišķa ir vairāku uzdevumu vai nodarbju veikšana vienlaicīgi, kā arī mūsdienu tehnoloģiju lietojums ikdienas dzīvē, kas palielina dzīves tempu un neapšaubāmi atstāj būtisku ietekmi uz nodarbju līdzsvaru. Izdegšanas sindromu un veģetatīvo distoniju var uzskatīt par sabiedrībā pazīstamākajiem veselības traucējumiem, kurus lielā mērā izraisa tieši nodarbju līdzsvara trūkums. Nodarbju līdzsvars ir indivīda subjektīvā pieredze par dalību vecumam atbilstoša daudzuma nodarbēs un līdzsvarotu attiecību starp nodarbes grupām indivīda ikdienā. Līdzsvarota iesaistīšanās nodarbēs tiešā veidā ietekmē indivīda veselību un labklājību, piemēram, līdzsvars var būt starp fiziskām, garīgām un sociālām nodarbēm, starp brīvprātīgi izvēlētām vai obligātām nodarbēm, starp nogurdinošām un nomierinošām nodarbēm vai starp darīšanu un būšanu. Ergoterapeita uzdevums, sadarbojoties ar pacientu, ir mācīt pacietam izvērtēt savu nodarbes līdzsvaru, kā arī sniegt ieteikumus kā sakārtot savu ikdienu, lai līdzsvarotu dalību nodarbēs.
Pasaules Ergoterapijas dienas Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”
Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” ergoterapeiti, atzīmējot Pasaules Ergoterapijas dienu, organizēs izglītojošas nodarbības un atvērto durvju dienu.
Rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri”
|
24.10-26.10.2017.
|
Pasākumi |
Kontakti |
24.10.2017. plkst.13.45. Izglītojoša nodarbība “Locītavu aizsardzība aktīvai dzīvei”, RSU Ergoterapijas studiju programmas studentes Baiba Boženkova un Sabīne Maciase 25.10.2017. plkst. 12.00 (latviešu valodā) un 15.00 (krievu valodā). Izglītojoša nodarbība “Nodarbes līdzsvars un veselība”, ergoterapeits Aleksandrs Grjadovojs 26.10.2017. plkst. 10.00 – 16.00. Atvērto durvju diena „Informēt, Iedvesmot, Ietekmēt!”, ergoterapeites Dace Lietavniece un Gunta Pudova 26.10.2017. plkst. 15.00. Izglītojoša nodarbība “Aktīva sēdēšana muguras veselībai”, ergoterapeite Elza Sebre |
Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” Ergoterapijas nodaļa, Tel.28369340
|
||
NB! Visi pasākumi ir bezmaksas! |
SIA "Sanare – KRC Jaunķemeri"
Reģ. Nr. LV 42803001859
Kolkas iela 20, Jūrmalā, Latvijā, LV-2012
Tālrunis: +371 67733522, 67733242, m.t.:26386222 (diennaktī), 67734403 (darba dienās,no plkst.8:30 līdz 16:00)
E-pasts: rezervacija@jaunkemeri.lv
Personāla nodaļa
Tālrunis: +371 67733267
E-pasts: personals@jaunkemeri.lv
Ambulatorā klīnika Tālrunis: +371 67733548, 26631659
|
Dienas stacionārsTālrunis: +371 67733242, 67733522 (darba dienās no 8:30 līdz 15:30) |
Sulu kūreTālrunis: +371 66117755, 28369340, +37126656941 (darba dienās no 8:00 līdz 16:00) |
Fitnesa centrsTālrunis: +371 67733545, 26646022
E-pasts: fitness@jaunkemeri.lv |
© SIA "Sanare - KRC Jaunķemeri"
Jebkādu materiālu pilnīga vai daļēja izmantošana atļauta tikai ar rakstisku SIA "Sanare - KRC Jaunķemeri" atļauju