Rehabilitācijas stāsti

Rehabilitācijas stāsti Jaunķemeros

Patiesi priecājamies, ka mūsu speciālisti un infrastruktūra var būt noderīgi cilvēkiem ceļā uz dzīvesprieka atgūšanu un jauniem sasniegumiem!

Esam izveidojuši video sēriju, pateicoties mūsu paravieglatlētu atsaucībai, lai parādītu, kāda ir patiesā rehabilitācijas būtība, un kā ar pareizo pieeju sasniegt jaunas virsotnes jebkurā situācijā.

Ārsts teica – jums vajag mieru, laiku un siltumu!

Pērn rudenī ar Covid-19 Delta variantu saslima viens no vadošajiem Latvijas Nacionālās operas solistiem Raimonds Bramanis un viņa ģimene. Lai uzlabotu veselību un mazinātu kovid atstātās sekas, Raimonds un viņa sieva operdziedātāja Dana Bramane šovasar atguva spēkus rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”. Par savu pieredzi rehabilitācijas centrā stāsta operdziedātājs. 

Attēls
Raimonda Bramaņa pieredze Jaunķemeros


“Lai gan vīrusu izslimojām jau rudenī, gada sākumā, kad arī operā sākās jaunā sezona, abi ar sievu secinājām, ka ar veselību nav īsti labi. Sievai kovids atstāja sekas uz kauliem, locītavām un es vēl aizvien turpinu cīnīties ar elpceļu problēmām. Bet balss ir operdziedātāja galvenais darba instruments! Pa šo laiku esmu bijis pie tik daudziem ārstiem uz konsultācijām un izmeklējumiem, ka mapīte ar medicīniskiem dokumentiem kļuvusi biezāka kā mana nošu mape. Dakteri visi kā viens teica – jā, šīs ir kovida sekas – jums vajag mieru, laiku un siltumu! Man ieteica  konsultēties ar rehabilitācijas ārstu par iespējām uzlabot veselību pēc pārslimota vīrusa. Devos pie ārsta uz “Gaiļezeru”, kur arī uzzināju  par iespēju pieteikties uz valsts apmaksātu rehabilitācijas programmu. Godīgi sakot, izņemot 100 eiro pabalstu, ko saņēmām toreiz, kad piedzima bērni, nekādus citus valsts piedāvātos labumus nekad neesmu izmantojis. Taču par lielu pārsteigumu drīz vien saņēmu zvanu, ka ir iespēja tikt rehabilitācijas programmā pacientiem pēc pārslimota Covid-19. Tikai jākravā somas tūlīt, lai jau tuvākajās dienās ierastos rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” uz 10 dienu programmu.

No ārsta līdz procedūrām
Mūsu rehabilitācijas programma sākās ar konsultāciju pie ārsta Venta Miltiņa. Izrunājām gan visu to, kas attiecas uz veselību, gan, protams, parunājām arī par mūziku mazliet... Ārsts mums sastādīja ieteicamo procedūru sarakstu un dienas grafiks sanāca visai noslogots – abiem ar sievu katram pa divām grāmatiņām, kas pierakstītas pilnas ar procedūru sarakstiem, bijām aizņemti no pusdeviņiem līdz pat trijiem pēcpusdienā. Regulāri apmeklējām sāls istabu, kas nāk par labu vīrusa plosītajiem elpceļiem. Baudījām arī zemūdens masāžas, kas izkustina limfu, uzlabo mikrocirkulāciju. Masierīte gan paskaidroja,ka masāžu kursa sniegtos labumus tā pa īstam sajutīsim tikai pēc 10 dienām. Zinu, ka man tādas maigās, paijājošās masāžas nelīdz, tāpēc priecājos, ka Jaunķemeros tiku pie masieres Larisas, kura mācēja izmasēt muguru tik pamatīgi un rūpīgi, ka, šķiet, uzlabojumus elpceļos sajutu jau tajā pašā vakarā. 

Fizioterapija ar lielo burtu
Lai spētu pareizi dziedāt, ļoti svarīgi, lai arī ribas, krūšukurvis un mugura būtu labā stāvoklī. Te man ļoti noderēja fizioterapeites Viktorijas palīdzība, kura ierādīja, kā labāk vingrināt krūšukurvi, kā atslābināt diafragmu – šīs zināšanas man noteikti noderēs arī turpmāk nākotnē. Viktorija ir fizioterapeite ar lielo burtu, viņa izdrukāja mums arī vingrinājumu attēlus, lai abi ar sievu varam tos turpināt praktizēt mājās. Plānojam iegādāties arī vingrošanas bumbas un citus palīgrīkus, tikai jāatrod dzīvoklī vieta, kur visus šos rīkus uzglabāt. 

Dūņas mums gāja secen
Protams, šurp braucot, arī mēs cerējām, ka varēsim “Jaunķemeros” izbaudīt dūņu procedūras, bet ārsts konsultācijā paskaidroja, ka mūsu gadījumā dūņu procedūras varētu tikai saasināt veselības problēmas. To, protams, negribējām. Tāpēc dūņu procedūras mums gāja secen, toties baudījām broma vannas. Apmeklējām arī uztura speciālistes vadīto lekciju. It kā jau visi zinām, ko nozīmē ēst veselīgi, bet man tik un tā radās 100 un viens jautājums uztura speciālistei, tāpēc no šīs lekcijas ieguvu daudz vērtīgu zināšanu savai turpmākai ikdienas dzīvei.

Trenē balsi un lutina pēdas
Kad viesojāmies “Jaunķemeros”, bija burvīgs, silts laiks, tāpēc vakaros devāmies basām kājām pastaigāt pa sensoro taku, kas izveidota rehabilitācijas centra parkā. Kā cilvēks, kurš dzimis pilsētas mikrorajonā un audzis starp mūriem, vienmēr sajūsminos par iespēju pastaigāt basām kājām. Sensorā jeb baskāju taka nav tikai stila lieta līdzīgi kā šobrīd smūtiju dzeršana. Tā ir iespēja, ejot pa čiekuriem, smiltīm, oļiem lieliski izmasēt pēdas.

Rehabilitācija ir darbs, nevis atpūta
Senāk operas solistiem reizi gadā bija iespēja uz mēnesi doties rehabilitācijā uzlabot veselību, lai varētu turpināt strādāt. Kā zināms, katram otrajam operdziedātājam ir profesionālā astma, jo diendienā sanāk elpot skatuves putekļus. Tāpēc operā ir tā iespēja saņemt izdienas pensiju par 10 un 20 nostrādātiem gadiem uz skatuves.
Braucot uz rehabilitāciju, sākumā abi ar sievu arī domājām, ka šī būs mums laiska atpūta. Taču drīz vien sapratām, ka neesam atbraukuši šeit atpūsties, bet strādāt, lai atgūtu veselību. Programmas devītajā dienā nogurums bija visai pamatīgs, bet uzskatu, ka rehabilitācijā ļoti daudz atkarīgs no pašu pacientu līdzdalības. Var jau doties fizioterapeita vadītajā pastaigā ar Smovey riņķiem rokās, bet pusceļā apstāties un labāk nopirkt zemenes, sākt baudīt dzīvi pa savam. Tomēr mūsu izvēle bija maksimāli un no sirds piedalīties visās aktivitātēs un apmeklēt visas procedūras, ko mums piedāvā.”


Īsumā par laiku "Jaunķemeros":

  • Mīļākā procedūra: Noteikti fizioterapija pie Viktorijas. Cilvēks īstajā vietā!
  • Vārds, kas visprecīzāk raksturo rehabilitācijā pavadīto laiku: Veselība. 
  • Gardākais ēdiens, ko baudīju “Jaunķemeros”: Perfekti pagatavota liellopa gaļa- sautēta, mīksta, kūst mutē.
  • Vakara aktivitāte: Pastaigas. Uzturoties “Jaunķemeros” procedūru starplaikos devos uz jūru trīs reizes pa pusstundai – dienas beigās 19 000 soļi bija mēroti. 

Vairāk par iespēju pieteikties uz programmu Rehabilitācija pēc Covid-19, lasi šeit.

Attēls
Raimonda Bramaņa pieredze Jaunķemeros

Laiks sev “Jaunķemeros” – daudzas pirmās pieredzes

“Šī bija jaunas pieredzes piepildīta diena,” par rehabilitācijas centrā pavadīto laiku saka TV un radio raidījumu vadītāja Agnese Drunka. Ja no rīta mērķis bijis veltīt laiku sev, restartēt prātu un ķermeni, tad vakarā mājās Agnese atgriezās gan patīkami nogurusi, gan iespaidiem pilna – nav jābrauc pāri robežām, ja tepat ir tik daudz ko izbaudīt pirmo reizi dzīvē. 

Agneses dienas plāns *

9.00 Brokastis**
9.30 Konsultācija pie ārsta neirologa
10.00 Fizioterapeita konsultācija
10.30 Zemūdens masāža
11.00 Dūņu aplikācijas, sērūdeņraža vanna, klasiskā masāža
12.30 Pusdienas
13.00 Reitterapija
14.00 Slinga terapija
14.30 Launags
15.00 Nūjošana
16.30 Ājūrvēdas masāža
17.00 Vakariņas

* Šādu dienas plānu Agnesei individuāli izveidoja ārsts, vadoties pēc viņas vēlmēm un veselības stāvokļa. Tas netiek piedāvāts kā gatava programma, bet ikvienam ir iespēja savu dienu “Jaunķemeros” saplānot tā, lai varētu izbaudīt visu, ko vēlas un ko pieļauj veselības stāvoklis.
** Agnese ieturēja maltītes pēc uztura speciālistu izstrādātas mazkaloriju ēdienkartes, ko parasti bauda programmas “Sulu maģija” dalībnieki.

Attēls
Agnese Drunka rehabilitācijā Jaunķemeros

Brokastu laiks
“Šurp braucot domāju par to, cik svarīgi šai aizņemtajā laikā atrast laiku, ko veltīt sev. Pretējā gadījumā sākas stāsts par pustukšas glāzes nepārtrauktu turēšanu rokā – dienu divas to varam izturēt, bet mēnesi vai ilgāk – vairs nē. Tad vajag visu nolikt malā un atpūsties – ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem. Baudot brokastīs sojas pienā gatavotu ābolu uzputeni un kafijas vietā veselības šotiņu no burkānu, citronu sulas ar kurkumu, ingveru un pipariem, vēl nenojaušu, ka, pavadot dienu “Jaunķemeros”, priecāšos te redzēt arī brīnišķīgus pārus, kuri mācējuši atrast šo laiku sev, lai kopā atpūstos un pēc tam būtu spēks dzīvot un strādāt tālāk ar pilnu jaudu.”

Konsultācija pie ārsta
“Mani iztaujā par veselības stāvokli, alerģijām. Tā kā nekādu nopietnu diagnožu man nav, procedūras varēšu baudīt, bet brīdī, kad man izmēra asinsspiedienu, pārņēma bažas, vai ar to šī diena nebeigsies. Asinsspiediens paaugstināts. Zinu, ka tad, kad mazliet uztraucos, tā mēdz notikt un daktere mani mierina, sakot, ka arī viņai ir tā sauktais “baltā halāta sindroms”, kad uztraukums ārsta kabinetā, liek asinīm riņķot straujāk. Vēl mazliet nogaidām, tad asinsspiedienu izmēra vēlreiz un par laimi – viss kārtībā.” 

Pie fizioterapeita
“Konsultācijā fizioterapeite aprēķināja gan manu ķermeņa masas indeksu, gan svēra, gan mērīja. Pēdējos gados vienmēr rakstīju vienu ciparu, cik centimetru gara pēc savām domām esmu. Uzzināju, ka ka patiesībā esmu par 1 cm īsāka nekā domāju. Fizioterapeite norādīja uz mana ķermeņa vājajiem punktiem un sniedza padomus, kā sevi turēt labā formā.” 

Attēls
Agnese Drunka fizioterapijā

Zemūdens masāžā gluži kā Ventas rumbā vasarā
“Nebeidzu sajūsmināties, cik brīnišķīga bija kundze, kas sniedza zemūdens masāžu! Neko tādu līdz šim nebiju baudījusi. Sajūtas masāžas noslēgumā atsauca atmiņā vasaru Ventas rumbā Kuldīgā, kad iegremdējies upes ūdenī un ļauj ūdenim sev krist virsū. Sākumā kut, tad ir sāpīgi,pēc tam – ļoti patīkami. Man pēc vakardienas treniņa mazliet sāpēja sēžas muskuļi un masiere rūpīgāk piestrādāja pie problēmzonas ar ūdens strūklu, lai šos muskuļus izmasētu un atslābinātu vēl labāk. Kad tika izņemts vannas aizbaznis un ūdens tecēja prom, bija žēl, ka procedūra tik ātri galā.” 

Attēls
Agnese Drunka bauda zemūdens masāžu

No dūņām – sērūdeņraža vannā, pēc tam – uz masāžu
“Viens spainis dūņu uz kušetes– žvarkst! Otrs spainis – žvarkst! Skatos un domāju, nez vai spēšu saņemties dūņās iegulties. Tagad zinu, ka tas ir tā vērts. Kādā brīdī, protams, kļūst karsti, sajūtas gandrīz kā karstajā jogā, kad šķiet – vairs nevaru. Paldies kundzei, kura sniedza procedūru un nāca laiku pa laikam man noslaucīt sviedrus no pieres. Nogulēt 40 grādu karstās dūņās nav joka lieta bet pēc 15 minūtēm pametu savu dūņu gultu un kāpu sērūdeņraža vannā. Kad pēc procedūras noskalojos dušā, jutu kā ķermenis viegli kņud, it kā to durstītu ar adatiņām. Pēc šīs procedūras neiesaka smērēties ar krēmiem vai mazgāties ar ziepēm, bet tikai noskaloties ar ūdeni, lai efekts saglabājas ilgāku laiku.
Mani pozitīvi pārsteidza tas, ka rehabilitācijas centrā visi ir kopā – gan jauni, gan veci, gan tie, kuri ieradušies attīrīt ķermeni, gan tie, kuri atlabst pēc nopietnām veselības problēmām. Kādā brīdī pat sajutos neērti, ka šeit esmu, lai vienkārši atpūstos, bet tā tas bija līdz brīdim, kad manai mugurai masierīte ķērās klāt... Tiekot līdz maniem saspringtajiem pleciem, viņa nopūtās: “Šeit gan netieku klāt!”. Jā, mugura un pleci ir mana problemātiskā zona un vīrusa pandēmijas dēļ uz masāžu neesmu sen bijusi. Taču masāža man ir svarīga, lai ķermenis normāli funkcionētu.”

Pusdienas. Sasildīties no iekšpuses
“Izgaršoju arī to, kādas maltītes “Jaunķemeros” bauda programmas “Sulu maģija” dalībnieki, kas izvēlas mazkaloriju uzturu. Pusdienu piedāvājumā  - veģetāra biešu zupa. Jauki, ka uz pusdienu galda pieejams ingvers, kurkuma un arī klijas, ar kurām pats var bagātināt vai iebiezināt savu ēdienu. Papildināju savu zupiņu ar kurkumu, lai tā būtu mazliet pikantāka un tā patīkami izsildītu ķermeni no iekšpuses.”

Slinga terapija
“Šī terapija mani pārsteidza visvairāk. Tā ilga 30 minūtes, bet šķita, ka laiks paskrēja ātrāk. Fizioterapeite tik labi izstiepa gan mana kakla, gan plecu, gan muguras muskuļus. Kad esi elastīgajās iekarēs pacelts gaisā, muskuļi atbrīvojas un kādā brīdī šķiet, ka pazaudē sevi laikā un telpā, vairs nesaproti – vai tu esi tas, kas pacelts gaisā, vai kušete ir nolaista zemāk. Vienīgais, ko gribas – lai tas nebeidzas. Šķiet, es vienā brīdī pat iemigu.”

Attēls
Agnese Drunka slinga terapijā

Launags. Spēks otrajam cēlienam
“Glāze svaigi spiestu sulu kokteiļa no bietēm, burkāniem, āboliem, apelsīna bija tieši tas, kas vajadzīgs, lai man atkal būtu enerģija turpināt dienu.”

Par nūjošanu vairs nesmīnēšu 
“Teikšu atklāti, līdz šim man vienmēr licies, ka nūjot ir smieklīgi, bet, kad pēc nodarbības atgriezos savā numuriņā, secināju – mugura slapja nosvīdusi! Nūjot devāmies grupā kopā ar dažāda vecuma un pieredzes cilvēkiem. Par laimi bija arī tādi kā es, kas nūjoja pirmo reizi. Varu teikt, ka ar vienu treniņu noteikti ir par maz. Ja plānojat atpūtu “Jaunķemeros” uz vairākām dienām, iesaku neizlaist nūjošanas nodarbības, lai uzkrātu pieredzi un pēc tam varētu to turpināt darīt mājās. Turklāt - darīt pareizi.” 

Attēls
Agnese Drunka, nūjošana Jaunķemeros

Ājurvēdas masāža patīkamam dienas noslēgumam
“Tik labi, ka man jau ir bijusi pieredze ar ājurvēdas masāžām, zināju, ko no tās sagaidīt. Tiem, kas šo masāžu bauda pirmo reizi, jārēķinās, ka tiek izmantots ļoti liels eļļas daudzums – viss ir vienā eļļā! Tā kā no rīta biju baudījusi klasisko masāžu, šī ājūrvēdas masāža ir daudz maigāka, relaksējošāka, bet dienas noslēgumam – tieši tas, kas nepieciešams.” 

Vakariņu princese – kvinoja
“Par manu aizraušanos ar kvinoju mana ģimene gan reizēm pasmejas, jo šo produktu pievienoju gatavojot visdažādākos ēdienus. Viņiem tas šķiet pilnīgi lieki, bet man kvinoja tik ļoti garšo! Tāpēc priecājos, ka dienas noslēgumā “Jaunķemeros” baudīju sev tīkamus salātus ar kvinoju, bieti, ābolu, spinātiem, sieru, apelsīniem.” 

Brauciens mājup
“Dažas fotogrāfijas par to, kā man šodien bija gājis, ieliku arī savā Instagram kontā un paziņa vaicāja, vai esmu labi relaksējusies. Teicu, drīzāk gan patīkami nogurusi, jo vakarā tiešām jutu, ka pietrūkst jaudas. Noteikti vēlreiz šeit ieplānošu atpūtu, piemēram, uz trīs dienām, tikai nākamreiz ņemtu līdzi vēl kādu, lai būtu arī kompānija. Protams, kad diena ir tik piesātināta, vakarā nekam citam kā miegam spēka vairs neatliek, bet absolūtai labsajūtai arī labas sarunas nav mazsvarīgas.”

 

Vairāk par iespējām izbaudīt kādu no veselības veicināšanas programmām, lai uzlabotu savu pašsajūtu, lasi šeit.